028 июля 2014

**VIDEO** Jeff Gordon a obținut ÎN DIRECT la Digi Sport a 5-a victorie a sa la Indianapolis

Jeff Gordon a câștigat cursa NASCAR Brickyard 400 pentru a 5-a oară în carieră! Victoria din 2014 a fost obținută la 20 de ani distanță de prima.

Gordon a plecat al doilea în cursă, dar a condus în momentele cheie și a bifat al 16-lea succes din istorie pentru constructorul Chevrloet. La final, veteranul de 42 de ani l-a devansat pe Kyle Busch cu 2 secunde și 3 zecimi.

Denny Hamlin, pe o altă mașină Toyota Joe Gibbs Racing, a completat podiumul. Columbianul Juan Pablo Montoya, cel mai important invitat în etapa de la Indianapolis, a încheiat pe locul 23.

În clasamentul general Jeff Gordon a rămas lider și este calificat deja în play-offul sezonului 2014.

Următoarea etapă, cea de pe Pocono Raceway, se va desfășura peste mai puțin de o săptămână și va putea fi urmărită ÎN DIRECT și ÎN EXCLUSIVITATE pe Digi Sport și digisport.ro.