028 августа 2015

**VIDEO** Astra, la 10 minute de grupele UEL. Faza care a decis victoria lui Alkmaar și greșeala lui Lung jr.

VIDEO AZ Alkmaar - Astra 2-0. Cu scorul egal în minutul 80, giurgiuvenii sperau să gestioneze bine finalul de meci din Olanda, dar Silviu Lung jr. a greșit la o lovitură liberă a gazdelor și tabela s-a modificat pentru prima oară. A fost momentul prăbușirii pentru români.

AZ a deschis scorul după o fază gestionată prost de Florin Lovin, care a comis un fault într-o zonă foarte periculoasă, deși adversarul său se îndrepta spre tușa de corner. Centralul a dictat lovitură liberă, iar Van der Linden a transformat-o cu largul concurs al lui Lung jr.

Deși a apărat excelent pe toată durata serii, portarul lui Șumudică a dezamăgit în minutul 80, când a scăpat printre palme o minge parabilă, care a adus golul de 1-0. Pe fondul reușitei, Alkmaar a forțat apoi și a marcat și golul doi, pe un contraatac spectaculos.