Şi-a încheiat evoluţia! Milsami Orhei a fost eliminată în play-off-ul Ligii Europei

028 августа 2015

Milsami Orhei și-a încheiat evoluția în cupele europene! Campioana Moldovei a fost eliminată în play-off-ul Ligii Europei de Saint-Etienne după ce a pierdut meciul retur cu scorul de 0-1.

Partida din prima manșă s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, iar Saint-Etienne a forțat încă din primele minute ale meciului retur jucat în Franța.

Gazdele au marcat singurul gol al confruntării în minutul 15, prin Benjamin Corgnet.

Milsami a avut o singură ocazie de a marca la finalul primei reprize, atunci când Artur Patraș a șutat de la distanță, însă portarul francez Stephane Ruffier a reținut fără probleme.

Saint-Etienne a mai avut câteva ocazii de a înscrie în repriza a doua, însă Radu Mîțu și-a salvat de fiecare dată echipa.

Scorul nu s-a schimbat până la final, iar echipa franceză s-a calificat în grupele Ligii Europei.

Milsami a fost ultima formație din Moldova eliminată din cupele europene.

Calificarea în play-off-ul Ligii Europei reprezintă cea mai mare performanță a clubului din Orhei în cupele europene.