Progress Chișinău a debutat cu o victorie în preliminariile Cupei UEFA la fotbal în sală

028 августа 2015

Progress Chișinău a debutat cu o victorie în preliminariile Cupei UEFA la fotbal în sală. Campioana Moldovei a învins echipa ASUE Erevan cu scorul de 4-1 în primul meci din grupa G.

În partida jucată pe Futsal Arena FMF din comuna Ciorescu, Progress a deschis scorul la finalul primei reprize, prin Sergiu Munteanu, care a înscris din lovitură de pedeapsă. Echipa din Armenia a egalat în minutul 33, iar după acest gol Progress s-a dezlănțuit și a mai marcat de trei ori prin Munteanu, Caraman și Țîmbalist.

Formația din Moldova va juca al doilea meci din grupa G sâmbătă, împotriva echipei din Belgia, Halle-Gooik.

În următoarea rundă preliminară a Cupei UEFA se va califica echipa care se va clasa pe primul loc în grupă. Dacă Progress va reuşi să ajungă în runda a doua, atunci va fi repartizată în grupa a cincea, alături de formaţiile Chrudim, din Cehia, Nikars, din Letonia, și Athin, din Grecia.