Simona Halep, ELIMINATĂ de la Turneul Campioanelor: Sunt un pic dezamăgită, termin anul pe o notă pozitivă

028 октября 2016

Simona Halep a fost eliminată de la Turneul Campioanelor. Tenismena din România a părăsit competiţia din Singapore după a pierdut meciul cu Dominika Cibulkova, scor 3-6 6-7.
Halep, a treia favorită a competiției și numărul patru mondial, părăsește acest turneu după faza grupelor pentru al doilea an consecutiv.
"Este bine că am reuşit să ajung printre cele mai bune opt jucătoare din lume din nou, pentru al treilea an la rând. Sunt un pic dezamăgită de evoluţia mea, deoarece nu am ajuns în semifinale. Totuşi, termin anul pe o notă pozitivă", a spus tenismena.
În urma participării sale la Turneul Campioanelor din acest an, Halep va încasa 153 de mii de dolari şi 500 de puncte WTA.
Angelique Kerber s-a calificat în semifinale de pe primul loc în grupă. Dominika Cibulkova s-a clasat pe locul doi şi a obţinut calificarea în careul de aşi după ce Kerber a învins-o în două seturi Madison Keys.