Olympiacos Pireu a obţinut a treia victorie în primele patru etape ale Euroligii de baschet

028 октября 2016
Olympiacos Pireu a obţinut a treia victorie în primele patru etape ale Euroligii de baschet. Formaţia elenă s-a aflat în dezavantaj în prima jumătate a meciului cu Baskonia Vitoria-Gasteiz din Spania. Olympiacos a trecut la conducere abia în ultimul sfert şi s-a impus în final cu 95-90.
Etapa a patra a Euroligii a programat şi un derby al oraşului Istanbul: Anadolu Efes-Darussafaka. Soarta meciului s-a decis chiar în ultimul minut. Anadolu Efes a recuperat un handicap de şapte puncte la începutul ultimului sfert şi a preluat conducerea cu 50 de secunde rămase din timpul regulamentar de joc.
Din acel moment, Darussafaka nu a mai reuşit să înscrie niciun punct, iar Anadolu s-a impus cu 84-79 şi a obţinut, în fine, prima victorie din acest sezon.
În celelalte partide ale etapei, Real Madrid a învins formaţia Emporio Armani din Milano cu scorul de 101-90, iar ŢSKA Moscova a trecut lejer de Unics Kazan cu 98-80.