TENIS: Radwanska a învins-o pe Pliskova şi s-a calificat în semifinale

028 октября 2016
Poloneza Agnieszka Radwanska, locul 3 WTA, deţinătoarea trofeului şi a doua favorită, a învins-o, vineri, cu 7-5, 6-3, într-o oră şi 18 minute, pe Karolina Pliskova din Cehia, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 4, în ultimul meci al Grupei Albe, calificându-se în semifinalele competiţiei de la Singapore, scrie digi24.ro.
Angelique Kerber, Dominika Cibulkova, Svetlana Kuznetsova și Agnieszka Radwanska sunt cele patru semifinaliste de la Singapore.
Radwanska va evolua, sâmbătă, în semifinale cu germana Angelique Keber, locul 1 WTA, câştigătoarea Grupei Roşii.
Tot vineri, jucătoarea spaniolă Garbine Muguruza, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 5, a învins-o, cu scorul de 3-6, 6-0, 6-1, într-o oră şi 35 de minute, pe rusoaica Svetlana Kuzneţova, locul 9 WTA.
În ciuda acestei înfrângeri, Kuzneţova a câştigat Grupa Albă şi va juca în semifinale cu Dominika Cibulkova din Slovacia, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 7.
Clasamentul final al Grupei Albe este următorul:
1. Svetlana Kuzneţova 2 victorii, 1 înfrângeri, 5 seturi câştigate/4 seturi pierdute;
2. Agnieszka Radwanska 2, 1, 5/2;
3. Karolina Pliskova 1, 2, 3/5;
4. Garbine Muguruza 1, 2, 3/4.
În urma acestor rezultate, Simona Halep, eliminată după meciurile din Grupa Roşie, va încheia anul 2016 pe locul 4 WTA.