De neoprit. A 17-a victorie consecutivă pentru echipa de baschet Golden State Warriors

028 ноября 2015

Golden State Warriors este de neoprit în liga nord-americană de baschet. Campioana în exerciţiu a obţinut a 17-a victorie la rând, pe terenul echipei Phoenix Suns. Golden State Warriors a câştigat primul sfert cu 44-27, iar la pauza mare conducea cu 75-57.

Gruparea din California a scăzut din turaţii în ultimele două sferturi şi s-a impus în final cu 135-116. Pentru a doua oară în acest sezon, jucătorii de la Golden State Warriors au reușit să înscrie peste 130 de puncte.

Aceștia au stabilit un nou record în NBA cu cele 17 victorii consecutive în startul sezonului, precedentul record fiind de 15 succese la rând în debutul campionatului.

Starul lui Warriors, Stephen Curry a reușit să înscrie 41 de puncte în cele 31 de minute în care a fost prezent pe teren. Cel mai valoros jucător din sezonul trecut nu a jucat în ultimul sfert, iar în ediţia actuală Curry este cel mai bun marcator, cu o medie de 32,6 puncte pe meci.