Atletico - Espanyol 1-0. Echipa lui Simeone rămâne pe locul 2 în La Liga

028 ноября 2015

**Atletico - Espanyol 1-0.** Echipa lui Simeone rămâne pe locul 2 în La Liga

Atletico Madrid a rămas pe locul 2 în La Liga, după victoria obţinută pe propriul teren în faţa lui Espanyol, scor 1-0, în etapa a 13-a din campionatul Spaniei.

Echipa lui Diego Simeone a deschis scorul încă din minutul 3, când Griezmann a marcat din pasa lui Oliver Torres şi a ajuns la cea de-a şasea reuşită din acest sezon.

Golgheterul madrilenilor şi colegul său din atac, Luciano Vietto, au ratat două ocazii în aceeaşi fază, la patru minute după pauză.

Pau Lopez a respins peste poartă şutul lui Oliver Torres, în minutul 63, înainte ca Griezmann să rateze de puţin ţinta din afara careului.

Căpitan în absenţa lui Gabi, Diego Godin a trimis în bară în minutul 79, iar cu trei minute înainte de final, Koke a lovit şi el bara.

Aflat la debutul pentru Atletico, ghanezul Thomas Partey a ratat ultima ocazie a partidei de pe Calderon, în prelungirile meciului.

Fără şut pe poartă în tot meciul, Espanyol a ajuns la cea de-a treia înfrângere consecutiva în deplasare, în timp ce madrilenii au rămas la 4 puncte de liderul Barcelona, după cea de-a cincea victorie din ultimele şase etape.

Atletico: Oblak - Juanfran, Gimenez, Godin, Filipe Luis - O. Torres (F. Torres 75), Tiago (Ferreira Carrasco 33), Saul, Koke - Vietto (Partey 57), Griezmann

Antrenor: D. Simeone

Espanyol: Pau Lopez - Javi Lopez, A. Gonzalez, Roco, Juan Fuentes - Abraham (G. Moreno 58), Diop (Canas 55) - Perez, Asensio, V. Alvarez (Sylla 82) - Caicedo

Antrenor: Sergio