Olanda şi Italia, doar remize

029 марта 2015

Olanda şi Italia au obţinut doar remize în preliminariile Euro-2016. Victorii categorice pentru reprezentativele Belgiei şi Croaţiei.

"Portocala mecanică" avea s-o comită grav în meciul de pe teren propriu cu Turcia, scor 1-1. Oaspeţii au preluat conducerea în prima repriză după golul lui Yilmaz, iar egalarea avea să vină în minutele de prelungiri după un gol norocos marcat de Huuntelaar. Batavii sunt doar pe locul 3 în grupa A, în spatele Cehiei şi Islandei. Nici Italia nu a plecat cu 3 puncte din faţa Bulgariei. Minev a înscris în proprie poartă chiar în minutul 4, dar apoi Popov şi Micanski au dus în avantaj gazdele. Eder a punctat pentru 2-2 în minutul 84. De remiză a profitat Croaţia, care a surclasat pe Norvegia cu 5-1. Brozovic, Perisic, Olic, Schildenfeld şi Pranjic au înscris pentru gazde în timp ce golul de onoare al scandinavilor i-a aparţinut lui Tettey. Croaţia este lideră în grupa H, fiind urmată de Italia şi Norvegia. În grupa B, Belgia s-a distrat cu Cipru, scor 5-0. Fellaini a reuşit o dublă, iar celelalte reuşite au aparţinut lui Benteke, Hazard şi Batshuayi. Belgienii ocupă dor locul 3 în grupă, în spatele Ţării galilor şi Israelului.