Eric Bicfalvi a marcat din nou şi poate termina golgheter al campionatului Ucrainei!

029 мая 2015

**Eric Bicfalvi a marcat din nou** şi poate termina golgheter al campionatului Ucrainei!

Mijlocaşul Eric Bicfalvi a marcat din nou pentru echipa Volin Luţk, ce a remizat vineri, 1-1 acasă cu Metalurg Doneţk, într-un meci din etapa a 26-a, ultima a campionatului Ucrainei, fotbalistul român putând termina golgheter al acestei competiţii.

Bicfalvi, integralist, a înscris în minutul 43, la două minute după ce oaspeţii deschiseseră scorul prin Anton Postupalenko.

Bicfalvi are 17 goluri, dar poate fi egalat de Alex Teixeira (Şahtior Doneţk) - 16 goluri, Artem Kraveţ (Dinamo Kiev) - 15, eventual de Andrei Yarmolenko (Dinamo Kiev) - 14. Echipele acestora vor juca sâmbătă.

Volin, la care mai joacă un român, Florentin Matei, încheie pe locul 7 campionatul, fără să obţină calificarea în UEFA Europa League.

Dinamo Kiev a câştigat titlul de campioană acum două săptămâni. Pentru locul 2 luptă Şahtior, echipa antrenată de Mircea Lucescu, şi Dnepr Dnepropetrovsk, învinsă miercuri de Sevilla în finala UEFA Europa League (2-3).