Lorenzo a fost cel mai rapid în prima zi de antrenamente de la Silverstone, unde a câștigat de 3 ori în ultimii 5 ani

029 августа 2015

**Lorenzo a fost cel mai rapid** în prima zi de antrenamente de la Silverstone, unde a câștigat de 3 ori în ultimii 5 ani

Jorge Lorenzo a reușit cel mai bun rezultat în prima zi a Grand Prix-ului MotoGP de la Silverstone. Liderul clasamentului general a fost mai rapid cu doar 3 sutimi de secundă decât campionul mondial Marc Marquez.

Lorenzo a câștigat de 3 ori la Silverstone în ultimii 5 ani, dar în 2014 a fost învins de Marquez la foto-finish. Bradley Smith a fost cronometrat cu cel de al treilea rezultat. Smith a semnalizat într-un mod pozitiv semnarea noului contract cu echipa Tech 3 Yamaha.

Valentino Rossi a confirmat starea de fapt din sezonul 2015. "Doctorul" a început foarte greu Marele Premiu al Marii Britanii, după bunul obicei și a fost doar al 10-lea. Rossi a urcat o singură dată pe podiumul de la Silverstone, anul trecut.

Antrenamentele cu numărul 3 se vor desfășura sâmbătă, de la ora 11:00 și vor putea fi urmărite ÎN DIRECT pe Digi Sport.

Sursa foto: motogp.com