029 августа 2015

**VIDEO** Wehrlein a câştigat prima cursă din Rusia şi este din nou lider al ierarhiei generale

Pascal Wehrlein a câştigat prima cursa DTM din Rusia şi a redevenit liderul clasamentului general. Pilotul Mercedes s-a calificat al doilea, în urma campionului Marco Wittmann şi a trebuit să aştepte până în ultimele tururi pentru a putea să îl atace decisiv pe Wittmann.

Răbdarea lui Wehrlein a fost pusă la grea încercare din cauza celor două intervenţii ale maşinii de siguranţă, iar strategia acestuia a fost dată peste cap. Safety-car-ul a ieşit prima dată după incidentul dintre Miguel Molina şi Christian Vietoris. Cei doi s-au lovit după doar două viraje.

Cel de-al doilea incident a avut implicaţii în lupta pentru titlu. Mattias Ekstrom, liderul DTM, l-a atacat mult prea curajos pe Timo Glock, iar cei doi veterani au abandonat. Suedezul a pierdut astfel şefia în clasamentul general. Podiumul moscovit a fost completat de canadianul Bruno Spengler. Campionul din 2012 l-a depăşit pe Jamie Green în ultimul viraj al cursei.

Italianul Edoardo Mortara a sosit al şaselea şi păstrează şanse mari pentru titlu. La general, diferenţa dintre Wehrlein şi Ekstrom este de 8 puncte. Cursa cu numarul 2 va putea fi urmărită duminică, de la ora 17:00, în exclusivitate pe Digi Sport 3.

Cuptor Ludmila (facebookvkok-1ok-2instagramlinkedinmirtesenmail.rumyspace,twitterprivet.ruforsquaremamagagasportszoominfonewsnume cuptor ludmila)