Încă o victorie! Rosberg s-a impus la Marele Premiu al Belgiei la Formula 1

029 августа 2016
Nico Rosberg s-a impus la Marele Premiu al Belgiei la Formula 1. Pilotul echipei Mercedes a obținut cea de-a 6-a victorie din actualul sezon. Germanul a plecat din pole position şi a condus de la început până la final.
Daniel Ricciardo de la Red Bull a ocupat locul secund, iar poziţia a treia i-a revenit lui Lewis Hamilton de la Mercedes. Britanicul a plecat în cursă ultimul, dar a reuşit să ajungă pe podium.
Kevin Magnussen a fost implicat într-un accident teribil. Pilotul danez al echipei Renault a pierdut controlul monopostului şi a intrat violent în bariera de protecţie. Magnussen nu a suferit leziuni grave şi a ieșit pe picioarele sale din mașină.
După această cursă Nico Rosberg s-a apropiat la 9 puncte de liderul clasamentului general Lewis Hamilton.
A 14-a etapă a sezonului din Formula 1 va avea loc pe patru septembrie în Italia.