029 ноября 2015

**VIDEO** Celta Vigo - Sporting Gijon 2-1. Prima victorie acasă pentru galicieni, în ultimele două luni

ÎN DIRECT la Digi Sport, Celta Vigo s-a impus în fața lui Sporting Gijon, la primul duel direct din La Liga după 17 ani.

Gazdele au deschis scorul pe Balaidos la finalul primului sfert de oră, când Orellana a finalizat din careul mic o fază creată de Nolito și de Bongonda (15). A fost cel al patrulea gol al chilianului în această ediție de campionat.

Bongonda a ratat, după un contraatac, șansa de a face 2-0 (23) și nici Guidetti nu l-a putut învinge pe Cuellar (37). Ultima ocazie a primei reprize i-a aparținut lui Bongonda. Belgianul a reluat acrobatic peste poarta oașpetilor (39).

După pauză, erorile celor doi portari au stabilit rezultatul final. Întâi Sergio Alvarez i-a făcut cadou golul egalizator lui Carlos Castro, intrat pe teren de câteva secunde (66). Apoi, Nolito a readus-o pe Celta în avantaj, după ce Cuellar a degajat în golgheterul Celtei (84).

Ajuns la 8 goluri în acest sezon, Nolito a fost aproape de dublă în finalul meciului, când lobul său a întâlnit transversala porții oaspeților (87).

Celta Vigo obține astfel prima victorie pe teren propriu din ultimele două luni și rămâne în zona locurilor de cupe europene, în timp ce Sporting Gijon ajunge la a treia înfrângere consecutivă în La Liga.

ECHIPELE DE START:

Celta (4-3-3): Sergio Alvarez - Hugo Mallo, Cabral, Sergi Gomez, Planas - Orellana (Josep Sene '90+2), Fernandez, Hernandez - Bongonda (Wass '65), Guidetti (Iago Aspas '79), Nolito
Antrenor: E. Berizzo

Sporting Gijon (4-2-3-1): Cuellar - Lora, Luis Hernandez, Espinosa, Isma Lopez - Mascarell, Nacho Cases - Halilovic, N'Di (Perez '71), Jony (Juan Muniz '79) - Sanabria (Carlos Castro '64)
Antrenor: Abelardo