029 ноября 2015

**VIDEO** Pierdere importantă pentru Atletico, aflată în lupta la titlu! O piesă grea va lipsi 4 luni după operație

Profitând din nou, ca în urmă cu doi ani, de lupta dintre Barcelona și Real Madrid, Atletico s-a strecurat până pe locul doi al clasamentului în La Liga, depășind-o pe concitadina sa Real. ”Los colchoneros” au câștigat în etapa a 13-a, sâmbătă, 28 noiembrie, cu 1-0 meciul cu Espanyol, grație unui gol marcat încă din minutul 3 de francezul Griezmann. Cu 29 de puncte, trupa lui Diego Simeone este la doar patru puncte în urma liderului Barcelona. Partida cu Espanyol a adus, însă, și o pierdere grea pentru Atletico.

Unul dintre jucătorii de bază ai lui Simeone, mijlocașul portughez Tiago Cardoso Mendes, a suferit o fractură de tibie la un duel în minutul 30 al partidei, fiind înlocuit imediat cu belgianul Ferreira Carrasco.

Fotbalistul a fost transportat de urgență la spital, unde a intrat duminică dimineața în sala de operații. Intervenția chirurgicală a fost un succes, dar Tiago va lipsi de pe teren cel puțin trei luni, dar cel mai probabil patru luni, până la refacerea completă.