029 ноября 2015

**VIDEO** Florentin Matei a reușit o dublă în meciul care a stabilit scorul campionatului, în Ucraina

Mijlocașul Florentin Matei a marcat două goluri în partida pe care echipa sa, Volyn Lutsk, a câștigat-o, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 9-1 (6-0), în fața formației Metalurg Zaporoje, în etapa a 16-a a campionatului ucrainean.

Matei, care a jucat până în minutul 55, a transformat două lovituri de la 11 metri, în minutele 7 și 54. Celelalte golurie ale învingătorilor au fost marcate de Kozban '1, Kobahidze '4, '23, Sharpar '36 pen., '58, '82 și Gerasimiuk '44, în timp ce pentru oaspeți a înscris Ignatenko, în minutul 90+1. Gerasimiuk a ratat un penalty pentru Volyn, în minutul 44.

Matei, care are 22 de ani, este golgheterul echipei sale în acest sezon, ajungând la șase reușite, cu cele de duminică.

Într-un alt meci din etapa a 16-a a campionatului din Ucraina, Shahtior Donețk, antrenată de Mircea Lucescu, a învins, în deplasare, cu scorul de 6-1 (4-1), formația Hoverla Ujgorod.

În urma acestor rezultate, Shahtior se află pe primul loc în clasament, cu 40 de puncte, în timp ce Volyn Lutsk a urcat pe poziția a cincea, cu 24 de puncte.