Minaur - Elverum 24-29. Băimărenii au ratat accederea în optimile Ligii

029 ноября 2015

**Minaur - Elverum 24-29.** Băimărenii au ratat accederea în optimile Ligii

Visul Minaurului de a continua în Champions League a fost spulberat de Elverum. Handbaliştii lui Petru Pop au cedat în faţa norvegienilor şi nu mai au şanse să prindă locul 2 în grupa D, care le-ar asigura calificarea în faza următoare.

În prima repriză, campioana României a jucat de la egal la egal cu adversarii doar 12 minute. Nordicii au profitat de lipsa de inspiraţie din atacul băimărenilor, care nu au reuşit să înscrie timp de 10 minute, şi s-au distanţat pe tabelă. La pauză, oaspeţii aveau un avans de 9 goluri, 19-10.

Oustroushko a luat jocul pe cont propriu în repriza secundă- a reuşit să înscrie de 8 ori în poarta norvegienilor, dar nu a fost suficient. Elverum s-a impus, în final, cu 29-24.

Minaur îşi va încheia parcursul european în acest sezon, în deplasare, cu elveţienii de la Kadetten Scaffhausen, joi, de la ora 21:00, în direct la Digi Sport 2.

SURSĂ FOTO: contul oficial de Facebook al lui HCM Minaur Baia Mare