Juan Pablo Montoya s-a impus pe circuitul din St. Petersburg şi e primul lider al sezonului în IndyCar

030 марта 2015

**Juan Pablo Montoya s-a impus pe circuitul din St. Petersburg** şi e primul lider al sezonului în IndyCar

Juan Pablo Montoya a câştigat prima etapă din campionatul IndyCar, desfăşurată pe circuitul stradal din St. Petersburg şi care a putut fi urmarită în direct şi în exclusivitate pe Digi Sport.

Pilotul columbian s-a impus în faţa campionului Will Power. Australianul a condus cursa în mare parte, până în momentul ultimei intrări la boxe. Power a revenit pe pistă în spatele lui Montoya şi a recuperat rapid nu mai puţin de 4 secunde.

În ultimele tururi, cei doi piloţi Penske s-au lovit, dar avaria nu a fost una serioasă şi ambii au putut continua.

Aceasta a fost cea de a doua victorie a lui Montoya de la revenirea în competiţia americană de monoposturi, a treia din carieră şi prima pe un traseu virajat după cea din 1999, de la Vancouver.

Echipa Penske şi-a plasat cele patru monoposturi în top 5. Singurul intrus în grupul fruntaş a fost Tony Kanaan, de la Chip Ganassi Racing, clasat al treilea.

Brazilianul a fost urmat de Helio Castroneves şi Simon Pagenaud.

Următoarea etapă din IndyCar se va desfăşura pe 12 aprilie, în New Orleans, şi va putea fi urmarită în exclusivitate pe Digi Sport.