Kirsten Wild este marea câştigătoare a cursei feminine de ciclism din cadrul Turului Yorkshire

030 апреля 2016
Cursa feminină de ciclism din cadrul Turului Yorkshire a fost câştigată de Kirsten Wild.
Sportiva din Olanda a parcurs distanţa de 136 de kilometri între localităţile Otley și Doncaster în 3 ore 22 de minute şi 26 de secunde.
Lucy Garner s-a clasat pe locul doi, iar Floortje Mackaij a completat podiumul. Pentru succesul în această competiţie, câştigătoarea a primit un cec în valoare de 22 de mii de dolari.
"Da, este o victorie foarte bună. Cred că este o cursă mare şi sunt foarte fericită că am obţinut victoria. Echipa noastră într-adevăr a meritat să câștige această cursă", a spus Kirsten Wild.
Prima ediţie a Turului Yorkshire a avut loc în 2015. Cursa a fost creată de Amaury Sport Organisation după ce în 2014 startul Turului Franţei s-a bucurat de mare popularitate în localitatea Yorkshire.