Radu Albot continuă evoluţia FORMIDABILĂ la Roland Garros

030 мая 2015

Tenismanul moldovean Radu Albot, alături de cehul Lukas Rosol, s-au calificat în sferturile de finală ale turneului de la Paris la proba de dublu. Albot şi Rosol s-au impus dramatic în optimi în faţa perechii sud-americane Maximo Gonzalez şi Andre Sa.

Perechea moldo-cehă a fost învinsă în primul set cu scorul de 6-2, însă a câştigat al doilea set la tie-break. În setul decisiv, Albot şi Rosol au fost conduşi cu scorul de 5-2, însă au revenit incredibil şi s-au impus cu 7-5. Partida a durat două ore şi 16 minute.

În sferturi, Albot şi Rosol vor întâlni perechea învingătoare din meciul Daniel Nestor/Leandro Paes - Fabio Fognini/Simone Bolelli.

Pentru calificarea în sferturi la Roland Garros, Albot şi Rosol şi-au asigurat 61 mii de euro.