Britanicul Gary Hunt, invincibil la Mondialul de Cliff Diving

030 мая 2015

Gary Hunt este invincibil în acest sezon în Mondialul de Cliff Diving. Britanicul a câştigat şi a treia etapă din 2015.

În competiţia din statul american Texas, Gary Hunt s-a impus în faţa celui mai titrat sportiv din Cliff Diving, Orlando Duque, din Columbia. Rusul Artiom Silcenko s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului.

Hunt a primit 534 puncte din partea arbitrilor şi astfel a obţinut a treia victorie consecutivă din acest sezon şi a 45-a victorie din carieră.

Sportivii au sărit de la o înălţime de 27 de metri în faţa a 75 mii de spectatori, un record pentru această competiţie.

În Texas s-a desfăşurat şi concursul feminin de Cliff Diving. Învingătoarea competiţiei a devenit Rachelle Simpson, din Statele Unite. Ea a fost urmată de Lysanne Richard şi Ginger Huber.

Cea de-a patra etapă a Campionatului Mondial de Cliff Diving va avea loc la Copenhaga, pe 20 iunie. În total, în acest sezon vor mai avea loc încă cinci etape, ultima este programată pe 26 septembrie, la Bilbao, Spania.