Spectacol de goluri în ajunul Campionatului European. România a pierdut partida amicală cu Ucraina

030 мая 2016
foto simbol: Fotbal/publika.md
Spectacol de goluri în ajunul Campionatului European din această vară! Naţionala României a pierdut cu 3-4 partida amicală disputată la Torino cu Ucraina. Este prima înfrângere suferită de România din iunie 2014 încoace.
Tricolorii au început bine partida și au deschis scorul în minutul 23 prin Gabriel Torje care l-a surprins pe portarul Andrei Piatov cu un şut de la distanță. Ucraina a restabilit echilibrul până la pauză după golul marcat de Roman Zozulia.
Elevii lui Mihail Fomenko au ieşit motivaţi din cabine şi au înscris trei goluri în doar 13 minute. Alexandr Zincenko, Evgheni Konoplianka şi Andrei Iarmolenko şi-au trecut numele pe lista marcatorilor.
Denis Alibec a redus din diferență în minutul 75, iar Nicolae Stanciu a stabilit scorul final.
Într-un alt meci de pregătire Germania a fost învinsă surprinzător pe teren propriu cu 3-1 de Slovacia.
Cu acelaşi rezultat Spania a câştigat partida cu Bosnia, iar Italia s-a impus la limită cu 1-0 în faţa Scoţiei.