Sheriff Tiraspol a pierdut meciul din deplasare cu Slovan Bratislava

030 июля 2014

Sheriff Tiraspol a pierdut meciul din deplasare cu Slovan Bratislava din turul trei preliminar al Ligii Campionilor. Echipa din Moldova a fost învinsă cu scorul de 2-1.

Gazdele au deschis scorul la finalul primei reprize prin Igor Zofcak, care a transformat o lovitură de la 11 metri. În minutul 61, Slovan a rămas în inferioritate numerică după ce Richard Lasik a fost eliminat după un fault în poropriu careu asupra lui Gînsari. Arbitrul a dictat penalty, pe care jucătorul Sheriff-ului, Cadu l-a ratat.

Campioana Moldovei a reușit totuși să egaleze în minutul 74 prin Ricardinho, însă slovacii au marcat golul victoriei cu cinci minute înainte de încheierea timpului regulamentar prin Karol Meszaros. Meciul retur dintre Sheriff și Slovan va avea loc pe șase august la Tiraspol. Pentru a se califica în play-off-ul Ligii Campionilor, echipa tiraspoleană trebuie să învingă cel puțin cu 1-0.