Ziua gazdelor în Liga Europei! Zenit a obținut a doua victorie consecutivă și este liderul grupei

030 сентября 2016
Etapa a doua a fazei grupelor în Liga Europei a adus victorii echipelor-gazdă în majoritatea cazurilor. Scorul etapei a fost înregistrat de Zenit Sankt-Petersbrug, echipa lui Mircea Lucescu spulberând cu 5-0 pe AZ Alkmaar într-un meci contând pentru grupa D.
Aleksandr Kokorin a marcat două goluri, iar Giuliano, Domenico Criscito și Oleg Șatov - câte unul.
Și fosta echipă a lui Mircea Lucescu, Șahtar Donețk, a obținut a doua victorie în grupele Europa League. ”Minerii” au învins cu 2-0 formația portugheză Sporting Braga. Taras Stepanenko și Viktor Kovalenko au punctat pentru Șahtar.
AMBIANȚĂ (gol Steaua pe muzică)
În grupa L, Steaua București a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul cu Villarreal. Submarina galben[ a ajuns în avantaj după doar 10 minute de joc prin golul înscris de Rafael Santos Borre, dar steliștii au replicat după alte 10 minute prin Sulley Muniru.