Radu Albot continuă cu succes lupta pentru trofeul turneului din seria Challenger de la Geneva

030 октября 2014

Tenismanul Radu Albot s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Challenger de la Geneva. Moldoveanul a trecut în turul doi de slovacul Lukas Lacko. Adversarul lui Albot a abandonat din cauza unei accidentări în primul set la scorul de 5-1 în favoarea sportivului din ţara noastră.

În sferturi, Albot se va duela cu bosniacul Damir Dzumhur. Partida va avea loc vineri. În vârstă de 24 de ani, tenismenul moldovean participă la competiţia din Elveţia şi la proba de dublu. Albot evoluează în pereche cu românul Victor Hănescu.

Turneul de la Geneva se va încheia pe 2 noiembrie şi are un fond de premiere de 64 500 de euro. Albot şi-a asigurat deja 1 850 de euro, după ce s-a calificat în sferturile de finală.