Jubilare în Australia! Naţionala i-a învins pe toţi asiaticii la fotbal

031 января 2015

Australia a câştigat pentru prima dată Cupa Asiei pe Naţiuni. Ţara gazdă s-a impus în finală cu 2-1 în faţa selecţionatei Coreei de Sud.

Cangurii au avut ocazia să deschidă scorul încă din primele minute ale întâlnirii, însă au reuşit acest lucru abia la sfârşitul primei reprize, prin Massimo Luongo.

Cu câteva secunde înainte de finalul partidei, coreenii au egalat prin atacantul lui Bayer Leverkusen, Heung-Min Son şi au trimis partida în prelungiri.

Eroul australienilor a fost James Troisi. Atacantul lui Zulte-Waregem a marcat golul victoriei în minutul 105 şi a adus trofeul pentru selecţionata de la Antipozi.

Acesta a fost primul trofeu câştigat de Australia, echipă aflată la a treia participare la Cupa Asiei. Pe locul al treilea s-a clasat naţionala Emiratelor Arabe Unite, care a câştigat cu 3-2 meciul contra Irakului.