„Cangurii", campioni în premieră

031 января 2015

Australia a câştigat în premieră Cupa Asiei la fotbal, dupa ce a învins, scor 2-1, dupa prelungiri, naţionala Coreei de Sud.

Finala disputată la Sydney a avut spectacol, suspans şi dramatism. „Cangurii" au deschis scorul pe finalul primei reprize prin Luongo. Rezultatul s-a păstrat până aproape de finalul meciului când se părea că este cunoscută campioana, dar în minutul 91, Son Heung-Min a restabilit egalitatea pe tabelă, spre marea bucurie a sud-coreenilor. Partida a intrat în prelungiri, iar Troisi a dus din nou în avantaj Australia cu golul din minutul 105. Rezultatul nu s-a mai schimbat, astfel că naţionala de la Antipozi care a participat abia la a doua competiție, înscriindu-se în Federația Asiatică de Fotbal după anul 2007, a obţinut în premieră titlul de campioană.