Pittsburgh Penguins a câştigat primul meci al finalei Ligii profesioniste nord-americane de hochei pe gheață

031 мая 2016
Echipa Pittsburgh Penguins a început cu dreptul duelul pentru Cupa Stanley, câștigând cu scorul de 3-2, primul meci al finalei Ligii profesioniste nord-americane de hochei pe gheață.
Gruparea din Pittsburgh a condus cu 2-0 după prima repriză, însă Sharks a reuşit egalarea.
Soarta duelului s-a decis în ultima repriză. Jucătorul lui Pittsburgh Penguins, Nick Bonino, a adus victoria echipei sale cu 2 minute şi jumătate înainte de finalul timpului regulamentar.
Următoarele două partide, programate pentru 4 și 6 iunie, se vor disputa la San Jose.
Finala Ligii profesioniste nord-americane de hochei pe gheață se desfășoară după sistemul cel mai bun din 7 meciuri.