Golden State Warriors s-a calificat în finala ligii profesioniste nord-americane de baschet

031 мая 2016
Golden State Warriors s-a calificat în finala ligii profesioniste nord-americane de baschet. Deţinătoarea titlului a câştigat cu 4-3 seria din semifinala cu Oklahoma City Thunder.
Warriors a obţinut o calificare superbă, mai ales in conditiile in care a fost condusa cu 3-1 si orice înfrangere in ultimele trei partide ar fi insemnat eliminarea.
Nici meciul decisiv disputat pe teren propriu nu a fost o plimbare pentru formaţia din Golden State. Oklahoma City Thunder a condus cu o diferenţă de 6 puncte la pauza mare, însă gazdele au jucat formidabil în al treilea sfert şi s-au impus cu 29-12.
Warriors şi-a păstrat avantajul şi a învins în final cu 96-88. Stephen Curry a acumulat 36 de puncte şi a fost cel mai bun marcator al partidei. După meci Golden State a primit trofeul pentru campioana Conferinţei de Vest a NBA.
Pentru al doilea sezon consecutiv Golden State Warriors va juca cu Cleveland Cavaliers în finala NBA. Primul meci este programat pe 3 iunie.