Meciuri spectaculoase în etapa a treia din Euroliga masculină de baschet

031 октября 2014

Panathinaikos a obţinut a doua victorie din acest sezon în grupa C din Euroliga de baschet. De şase ori câştigători ai Euroligii, echipa greacă a învins pe teren propriu Fenerbahce. Jucătorii de la Panathinaikos au marcat nu mai puţin de 31 de puncte în primul sfert, iar la pauza mare conduceau cu 59-36.

Formaţia din Turcia a dominat finalul meciului, însă Panathinaikos s-a impus cu 91-73.

Cu 23 de puncte, americanul AJ Slaughter a fost cel mai bun marcator al gazdelor. În acest meci, grecul Dimitris Diamantidis a devenit primul jucător din istoria Eurologii cu 1000 de pase decisive.

Unics Kazan a obţinut prima victorie în grupa A. Ruşii au început mai bine partida de pe teren propriu contra lui Dinamo Sassari şi conduceau cu 21-17 după primul sfert, însă până la pauza mare italienii au trecut în avantaj. Gazdele au fost de neoprit în ultimele două sferturi şi au învins cu 85-62.

Anadolus Efes Istanbul a suferit prima înfrângere din acest sezon, chiar pe teren propriu. Gruparea turcă a fost învinsă de Jalghiris Kaunas cu scorul 65-62.