Radu Albot continuă evoluţia excepţională la turneul Challenger. Moldoveanul s-a calificat în semifinale

031 октября 2014

Radu Albot continuă evoluţia excepţională la turneul din seria Challenger de la Geneva. Tenismanul moldovean s-a calificat în semifinale după ce l-a învins fără emoţii pe bosniacul Damir Dzumhur într-un meci care a durat o oră şi nouă minute.

Albot a dominat de la început meciul, conducând cu 5-1. Dzumhur a redus din diferenţă, însă moldoveanul s-a impus cu 6-3 în primul set. Radu Albot a câştigat categoric al doilea set, în care a pierdut un singur game, scor 6-1.

Tenismanul moldovean a evoluat şi la proba de dublu la Geneva, în pereche cu românul Victor Hănescu. Perechea moldo-română a fost eliminată în sferturile de finală.

Până în prezent, Albot şi-a asigurat 3 250 de euro pentru că a ajuns în semifinale la simplu şi încă 850 de euro pentru accederea în sferturi la dublu.

Semifinalele turneului de la Geneva vor avea loc sâmbătă, iar finala este programată duminică. Competiţia din Elveţia are un fond de premiere de 60 000 de euro. Câştigătorul probei de simplu va primi 9200 de euro.