Dan Petrescu şi Emil Caras revoluţionează Dinamo Moscova



Dan Petrescu şi Emil Caras sunt decişi să întinerească lotul lui Dinamo Moscova în iarnă şi de aceea nici nu vor să audă de fotbaliştii trecuţi de 30 de ani, indiferent de CV-ul acestora.

Cuplul de antrenori le-a transmis şefilor că nu are nevoie de serviciile ucraineanului Andrei Voronin (33 de ani), care se află sub contract cu formaţia moscovită până în 2014, dar care în acest moment este împrumutat la formaţia germană Fortuna Dusseldorf.

Atacantul, care a bifat în carieră formaţii importante ca Bayer Leverkusen, Liverpool sau Hertha Berlin, nu a rupt norii în stagiunea actuală, având 0 reuşite şi doar o singură pasă de gol în 8 partide jucate la nemţi. De aceea, cel supranumit Spitalul de urgenţă pe vremea când forma un cuplu de atac cu bosniacul Sergej Barbarez la Leverkusen, va fi sărit din schema lui Petrescu pentru această iarnă.

Petrescu este însă avertizat de o fostă glorie a lui Dinamo Moscova, Aleksandr Tokhilin, să nu încerce o schimbare a liniilor atât de bruscă:

- Petrescu se gândeşte serios să întinerească lotul, dar această măsură trebuie luată treptat. Cred că un fotbalist ca Voronin ar întări echipa, mai ales că în sezonul trecut a arătat o formă deosebită. Ar trebui avut în vedere că ucraineanul nu aduce un plus doar pe teren, ci şi în vestiar, unde inspiră respect şi este foarte autoritar.

13 goluri a marcat Voronin pentru Dinamo Moscova în sezonul 2011/2012, în 41 de meciuri jucate.

Источник – MOLDOVA.sports.md


ПРОКОММЕНТИРОВАТЬ

КОММЕНТАРИИ

Cамые обсуждаемые

Самые популярные

  • за год
  • за 6 месяцев

Новости

Loading...
Наверх ↑