Egal în derby

029 июля 2013

Zimbru a fost la un pas să producă surpriza primei etape a Diviziei Naţionale. "Galben-verzii" au terminat la egalitate derby-ul cu Sheriff, scor 2-2.

Chişinăuienii au avut un avantaj de două goluri până în minutul 73. Anatol Cheptine şi Alexandru Dedov s-au răzbunat pe fosta lor echipă după reuşitele din minutele 22, respectiv 49. Sheriff a jucat mai bine până la final de meci creându-şi numeroase ocazii de poarta. Prima dintre ele a fost fructificată de Markovski în minutul 73. Scorul final de 2-2 a fost stabilit de Isa.

În alte două meciuri ale primei runde au fost consemnate rezultatele: Academia - Dinamo-Auto 0-2 şi Rapid - Costuleni 2-1. Celelalte 3 meciuri ale primei etape se joacă în această seară.