Dacia - Cernomoreţ: caseta tehnică

Dacia Chişinău a câştigat dramatic manşa secundă a turului doi preliminar din Liga Europei cu Cernomoreţ Odesa, scor 2-1. În pofida acestei victorii, fotbaliştii antrenaţi de Igor Negrescu au încheiat onorabil aventura europeană din acest sezon.

În minutul 26 Alexei Gai a deschis scorul, după ce a marcat şi în meciul tur în poarta lui Eugen Matiughin. Spre sfârşitul primei reprize Nicolai Orlovschii a restabilit egalitatea pe tabelă.

Gazdele au început repriza secundă în ofensivă, iar Ghenadie Orbu a punctat în minutul 64. În minutele rămase de jucat "dacii" puteau să mai marcheze minimum două goluri, dar norocul de această dată a fost de partea oaspeţilor din Odesa.

Dacia - Cernomoreţ 2:1 (1:1)

Goluri: Gai, 26 - 0:1, Orlovschii, 45+3 - 1:1, G. Orbu, 64 - 2:1

Dacia: Matiughin, Posmac, Ilescu, Orlovschii (Pavlov, 50), Soppo, Krkotic, G. Orbu (Odia, 76), Mihaliov, Stoleru (Barahoev, 62), Ogada, Ovseannicov

Rezerve: Moşneaga, Camara, Dragovozov, Casian

Cernomoreţ: Bezotosnîi, Berger, Gai (Valeev, 75), Bobko, Samodin (Didenko, 68), Djedje, Fontanello, Anderson, Antonov, Kutas, Riera (Bakaj, 46)

Rezerve: Past, P. Kovalciuk, Priemov, Vangjeli

Cartonaşe: Orlovschii (D), 15, Anderson (C), 23, Djedje (C), 47, Kutas (C), 50, Ovseannicov (D), 52, Krkotic (D), 58, Barahoev (D), 79

Brigada de arbitri: Serdar Gözübüyük, Charles Schaap şi Berry Simons (toţi - Olanda)

Al patrulea oficial - Rogier Honig (Olanda)

Inspectorul meciului - Athanasios Briakos (Grecia)

Delegat FMF - David McDowell (Slovenia)

25 iulie. Chişinău, arena principală a stadionului "Zimbru", 3720 spectatori

Statistica meciului: şuturi pe poartă - 4-4, şuturi spre poartă- 7-9, cornere - 3-7, offside-uri - 1-0, faulturi - 32-13