Vdovenco, aproape de titlu

01 июля 2013

Tenismena din Moldova, Anastasia Vdovenco a fost aproape de o mare performanţă după ce a disputat prima finală profesionistă din carieră însă a fost învinsă dramatic de românca Laura Andrei, locul 301 WTA.

În finala turneului ITF de la Bals-Olt, România, moldoveanca Anastasia Vdovenco a fost o adevărată luptătoare şi a cedat adversarei Laura Andrei în trei seturi foarte disputate, scor 7-6, 6-7, 6-7. După debutul ei în anul 2010 la ITF Istanbul, pornind fără puncte în circuitul mondial, Anastasia a ajuns totuşi să-și vadă o parte din vis împlinit, aceea de a juca în finala unui turneu. Chiar dacă competiţia este de nivelul a doar 10 000 dolari în valoarea totală a premiilor, este o performanță înaltă pentru Moldova. După acest succes, sportiva noastră va urca mai multe locuri în clasamentul mondial WTA.