Moldova a câştigat 5 medalii la Campionatul European la Lupte Universale

Sportivii moldoveni au câştigat cinci medalii la Campionatul European la Lupte Universale. Evenimentul a avut loc în perioada 24-29 iunie la Iliciovsk, Ucraina.

La proba Lupte Universale sportivii din ţara noastră au cucerit două medalii. Astfel, Pantelei Ţaran a ocupat locul trei la categoria de greutate 75 de kilograme, iar Sergiu Barbăroşă a locul locul trei la categoria de 85 kg.

Totodată, Moldova a câştigat trei medalii la proba Lupte Universale Lihgt. Dmitrii Bulai a obţinut locul întâi la categoria 65 de kilograme,Sergiu Barbăroşă a ocupat locul trei la categoria de 85 de kilograme, iar Mihai Portnoi a ocupat cea de-a doua treaptă a podiumului la categoria de 95 de kilograme.

Republica Moldova este una din cele 22 de ţări participante la Campionatul European la Lupte Universale. În lotul naţional au fost incluse 11 persoane. Ministrul Tineretului şi Sportului a alocat 18.878 de lei pentru participarea sportivilor noştri la această competiţie.