Spania face spectacol la EURO

Campiona mondială şi europeană - Spania a stabilit cel mai mare scor până acum de la EURO.

Ibericii au bătut cu 4-0 Irlanda într-un meci din grupa C. Elevii lui Vicente del Bosque şi-au început recitalul în minutul 6. Fernando Torres l-a învins pe Given cu un şut din unghi. La început reprizei secunde David Silva s-a jucat cu apărarea britanicilor făcând 2-0, după care în minutul 70 acelaşi Torres a reuşit dubla. Scorul final a fost stabilit de Fabregas în minutul 83. După această victorie Spania a preluat şefia grupei C cu 4 puncte, în timp ce Irlanda cu 0 puncte nu mai are şanse de califcare.

Într-o altă partidă Italia şi Croaţia au remizat 1-1 şi contiua cursa de calificare din această serie. Andrea Pirlo a deschis scorul pentru Italia după ce a transformat în gol o lovitură liberă perfectă. Croaţia a egalat prin golgheterul Mario Mandzukic cu 18 minute înainte de final. În ultima partidă a grupei Croaţia va juca cu Spania, iar Italia se va duela cu Irlanda.