НОВОСТИ

По разделам:       По стилю:
    • Boxerii moldoveni au obtinut doua medalii de bronz la Universiada Desi oficialii delegatiei au anuntat ca obiectivul Moldovei la Universiada Mondiala este cucerirea a 3 medalii, deja dupa doar 4 zile de concurs tara noastra a obtinut 5 distinctii. Astazi boxerii si-au mai adaugat cel putin 2 medalii de bronz dupa ce Dumitru Golagot si Alexandru Rascan s-au calificat in semifinale in categoriile lor de greutate. Бокс | 8 июля 2013
    • Debut cu stîngul A plecat după medalie la Universiadă, dar a fost eliminat încă după prima rundă. Boxerul Vasile Belous a părăsit competiţia de la Kazan după ce a fost învins de un pugilist din Mongolia.  Reprezentantul Moldovei în cadrul probei de box, categoria 69 kg, de la Universiada Mondială de la Kazan (Rusia), Vasile Belous, a fost eliminat din competiție de către mongolezul Tuvshinbat Byamba, scor 0-3 în runda optimilor de finală. În schimb, Dumitru Galagoț, participant în proba de 64 kg s-a calificat în sferturile de finală, după 2 victorii în faţa unor boxeri din Thailanda şi Kârgâzstan. Galogoţ va lupta mâine pentru medalie. Moldova a cucerit până acum la Universiade 10 medalii dintre care 3 aur, 2 argint şi 5 de bronz. La ediţia din acest an concurează circa 10 mii de sportivi din 162 ţări ale lumii. Prima participare a Moldovei a fost la ediția din 1995.   Бокс | 8 июля 2013