НОВОСТИ

По разделам:       По стилю:
    • Тяжелоатлет Георгий Черней стал бронзовым призером Универсиады Тяжелоатлет Георгий Черней завоевал бронзовую медаль на проходящей в Казани Всемирной Универсиаде. Тяжелая атлетика | 12 июля 2013
    • Încă două medalii pentru Moldova la Universiada Halterofilul Gheorghe Cernei a câştigat bronzul la categoria de 85 kilograme, după ce a ridicat în total 360 de kilograme. Sportivul s-a clasat pe locul trei, atât la smuls, cât şi la aruncat, şi a ocupat astfel ultima treaptă a podiumului. Primul loc i-a revenit lui Apti Auhadov, din Rusia, care a stabilit recordul Universiadei, ridicând 372 de kilograme. Pe locul doi s-a clasat co-naţionalului său, Artiom Okulov.O altă medalie a fost cucerită la lupte libere, de Petru Ianulov.Acesta l-a învins în lupta pentru locul trei, în categoria de 84 de kilograme, pe uzbekul Umidjon Ismanov. Până acum, sportivii din Moldova au câştigat 11 medalii, una de argint şi zece de bronz.Un alt rezultat notabil a fost obţinut la tenis de masă. Olga Blizneţ a trecut cu brio de calificările probei simplu feminin. Sportiva din Moldova a câştigat ambele meciuri şi a ajuns pe tabloul principal, unde va începe participarea sâmbătă, din prima rundă. Тяжелая атлетика | 12 июля 2013