НОВОСТИ

По разделам:       По стилю:
    • Prima medalie de aur la Campionatul european de lupte pentru juniori Republica Moldova a cucerit prima medalie de aur la Campionatul european de lupte pentru juniori de la Skopje-Macedonia. Elena Ţurcan a devenit campioană continentală la categoria de 55 de kilograme. În finală, moldoveanca a întâlnit-o pe ucraineanca Larisa Skoblyuk pe care a învins-o fără drept de apel cu 12 puncte.Ţurcan este originară din Criuleni şi este discipola Universităţii de Stat de Educaţie Fizică şi Sport.O altă reprezentantă din Moldova, Emilia Budeanu, s-a clasat pe locul doi în cântarul de 44 kg, iar Doina Roşcovanu a încheiat pe 8 categoria de 48 kg.De partea cealaltă, la încheierea turneului de greco-romane, lotul naţional a cucerit trei medalii. Alexandru Biciu (55 kg) a cucerit argintul la categoria de greutate 55kg, iar Daniel Cataragă (60 Kg) şi Petru Şevciuc (74 kg) au cucerit medalia de bronz.Competiţia se va încheia cu concursul de lupte libere masculin. Борьба | 7 июля 2013