Debut cu stîngul

08 июля 2013

A plecat după medalie la Universiadă, dar a fost eliminat încă după prima rundă. Boxerul Vasile Belous a părăsit competiţia de la Kazan după ce a fost învins de un pugilist din Mongolia.

Reprezentantul Moldovei în cadrul probei de box, categoria 69 kg, de la Universiada Mondială de la Kazan (Rusia), Vasile Belous, a fost eliminat din competiție de către mongolezul Tuvshinbat Byamba, scor 0-3 în runda optimilor de finală. În schimb, Dumitru Galagoț, participant în proba de 64 kg s-a calificat în sferturile de finală, după 2 victorii în faţa unor boxeri din Thailanda şi Kârgâzstan. Galogoţ va lupta mâine pentru medalie.

Moldova a cucerit până acum la Universiade 10 medalii dintre care 3 aur, 2 argint şi 5 de bronz. La ediţia din acest an concurează circa 10 mii de sportivi din 162 ţări ale lumii. Prima participare a Moldovei a fost la ediția din 1995.