Sheriff, deținătoarea Supercupei

Sheriff Tiraspol este noua deţinătoare a Supercupei Moldovei după ce a dispus în marea finală de concitadina FC Tiraspol cu scorul de 2-0.

Echipa antrenată de Vitalii Raşkevici a început foarte bine partida şi deja în minutul 10 a deschis scorul prin Isa. În ciuda eforturilor celor de la FC Tiraspol de a restabili egalitatea situaţia de pe tabelă nu s-a schimbat până la pauză. În repriza secundă "viespile" au mai înţepat o dată după reuşita lui Benjamin Balima care de altfel a şi stabilit scorul final de 2-0. La ceremonia de premiere căpitanul celor de la Sheriff Marko Stanojevic a primit multrâvnitul trofeu din mâinile lui Nicolae Cebotari, Secretarul general al FMF. Pentru Sheriff este a cincea oară când a cucerit Supercupa Moldovei după ce a mai câştigat şi în anii 2003, 2004, 2005 şi 2007.