Kartingul a revenit în prim-plan

După 3 săptămâni de pauză kartingul a revenit în prim-plan pe pista de la Telecentru.

Aici a avut loc etapa a campionatului naţional la karting la clasele Rotax MAX şi clasa Naţională 60. Cei mai mici piloţi care au concurat la clasa Naţională 60 la fel au oferit o luptă crâncenă, iar învingătorul a fost cunoscut pe final. Primul a finisat Victor Feraru, urmat de Artiom Guţu. Podiumul a fost completat de Daniil Mitcovschi.

În cadrul clasei Rotax MAX lupta a fost şi mai accerbă. În lipsa piloţilor străini câştigător a devenit Eugen Munteanu. Acesta a fost urmat de Alexandru Ameţinschi şi Alexandru Răilean.

Următoarea etapă a campionatului naţional va avea loc pe pista de la Grigoriopol pe 24 iulie.