Mihai Cociu a triumfat la Cupa Bemol

022 octombrie 2012

La Hînceşti s-a desfăşurat cel mai aşteptat eveniment pentru amatorii de motocros - turneul internaţional Cupa Bemol.

Competiţia a fost câstigată de moldoveanul Mihai Cociu, care s-a ales cu o primă în valoare de 1500 de euro. Traseul de la Hînceşti a adunat toţi amatorii de motocros. Turneul a fost câştigat de cel mai bun motociclist moldovean, Mihai Cociu. Sportivul, în vârstă de 20 de ani, care a concurat la clasa MX1, nu le-a lăsat adversarilor nicio şansă. Cociu s-a impus în prima manşă, anunţă protv.md.

Acesta a condus şi în cursa finală. Lupta pentru primul loc s-a încins în ultimele două tururi, însa Cociu a reusit să-şi păstreze avantajul şi a învins. Podiumul a mai fost completat de adversarii din Ucraina. După cursă Cociu a fost asaltat de mai mulţi suporteri, care s-au fotografiat cu el şi l-au felicitat pentru victorie.

La competiţie au patricipat peste 50 de sportivi din opt ţări, care au concurat la 5 categorii. Spectacolul pe două roţi a fost urmărit de circa 10 mii de oameni. Cupa Bemol a fost organizată pentru al patrulea an consecutiv.