Formaţia lui Picuşceac suspectată de blat

019 decembrie 2012

Federaţia de Fotbal din Rusia suspectează clubul de fotbal Amkar Perm la care este legitimat moldoveanul Igor Picuşceac, că ar fi aranjat meciul de pe teren propriu cu Anzhi Makhachkala, încheiat cu victoria oaspeţilor, scor 2-1.

Amkar a marcat prima, însă a fost egalată şi a pierdut meciul, după un gol încasat în minutul trei al prelungirilor. După meci, presa din Rusia a scris că patru jucători de la Amkar au pariat pe victoria echipei Anzhi, iar unul dintre ei, Denis Khokhlov, ar fi pus patru milioane de ruble ruseşti pe o înfrângere a formaţiei sale.

Casa de pariuri le-a întors jucătorilor doar banii care i-au pariat, deoarece au suspectat meciul de blat. Fotbaliştii şi-au luat banii pariaţi, însă nu s-au revoltat de faptul că nu li s-au dat şi banii câştigaţi. Internaţionalul moldovean Igor Picuşceac nu a jucat în meciul dintre Amkar şi Anzhi, care a avut loc pe 26 noiembrie.

Federaţia de fotbal din Rusia mai suspectă câteva cluburi de blat, însă nu a dat nume din lipsă de probe.