Alessandro Del Piero decisiv pentru Juventus

Cine nu are bătrâni să-şi cumpere.

Cel mai vârsnic jucătorului al lui Juventus Alessandru Del Piero a fost salvatorul Bătrânei Doamne în derby-ul cu Lazio din etapa 32-a din campionatul Italiei. Juve a bătut cu 2-1 cu golul lui el pinturichio, şi rămâne lider în Serie A.

Torinezii păreau a avea un meci uşor în prima repriză. Minutul 30 a adus deschiderea scorului: Pirlo i-a pasat genial lui Simone Pepe, iar aceasta cu o execuţie acrobatică l-a învins pe Marchetti. La pauză formaţiile au plecat la egalitate, după ce Mauri a egalat cu o lovitură de cap. Soarta partidei a fost decisă cu 8 minute înainte de final. Del Piero a transformat impecabil o lovitură liberă dinafara careului. Atacantul de 37 de ani şi-a amintim de tinereţe marcând ca în vremurile bune pentru trei puncte de aur.

Cu aceasta victorie Juventus a ajuns la cota 68 de puncte în clasament, cu unul mai mult decât AC Milan, când până la finalul sezonuluiu mai sunt 6 etape.