Olanda riscă să părăsească prematur Campionatului European

Una din principalele favorite la câştigarea Campionatului European - Olanda este pe cale să părăsească competiţia continentală încă din faza grupelor.

Batavii nu au adunat nici un punct în două meciuri, şi ocupă ultimul loc în grupa B. După înfrângerea contra Danemarcei, portocala mecanică a cedat în faţa Germaniei cu 1-2. Mario Gomez a fost eroul partidei cu o dublă încă din prima repriză. Aceste reuşite i-au permis neamţului să urce pe primul loc în clasamentul golgheterilor. Olanda a avut timp doar de un gol de onoare înscris de Robin Van Persie în minutul 73. Totuşi Olanda se poate califica în cazul în care bate Portugalia la două goluri diferenţă în utlima partidă, iar Germania va trece de Danemarca.

În cealaltă partidă Portugalia a dispus dramatic de Danemarca cu 3-2. Pepe şi Postiga au făcut 2-0 pentru Portugalia încă din minutul 36, iar Niklas Bendner a reuşit o dublă pentru scandinavi. Nou intratul Varela a adus victoria lusitanilor în minutul 87.