Vadim Cobîlaş la prima victorie în AVIVA

03 noiembrie 2012

Echipa rugbystului moldovean Vadim Cobîlaş, Sale Sharks, a repurtat aseară prima victorie în actualul sezon al AVIVA Premiership, campionatul englez de rugby.

Rechinii s-au impus pe teren propriu în faţa celor de la London Irish, cu scorul de 21-9. Sale a marcat două încercări în acest joc, prin fundaşul MacLeod şi centrul Leota. După 15-3 la pauză, gazdele au permis oaspeţilor să se apropie pe tabelă, în minutul 63 scorul devenind 15-9. Din minutul 69, pe teren a pătruns, la linia întâi, pilierul nostru, Vadim Cobîlaş, care a dinamizat un pic grămada echipei sale. Pe final, Sale a mai beneficiat de două penalităţi concretizate în puncte.

Scor final 21-9, iar Sale ajunge astfel la şase puncte în clasament, după 8 etape. Sale continuă să fie pe ultimul loc, în timp ce London Irish este penultima, cu 10 puncte.

Tot 10 puncte are şi London Welsh, însă echipa românului Paulică Ion încă nu a evoluat în această rundă. Ultima clasată va retrograda la finalul sezonului.