Cobîlaş nu şi-a salvat echipa de la înfrîngere

09 decembrie 2012

Echipa engleză de rugby Sale Sharks a cedat aseară pe teren propriu, cu scorul de 17-6, în faţa puternicei formaţii franceze Toulon.

Sale Sharks a rezistat bine în prima repriză, când a fost condusă cu scorul de 11-6. În partea a doua însă, britanicii au mai încasat puncte din două lovituri de pedepasă. Scorul final a fost 17-6, francezii reuşind un singur eseu. La echipa oaspete, pe post de uvertură a evoluat şi celebrul Johnny Wilkinson.

La Sale, din minutul 61, pe post de pilier a fost introdus internaţionalul moldovean Vadim Cobîlaş, care însă nu a putut împiedica înfrângerea echipei sale. Sale are o victorie în Heineken Cup, 34-33 cu Cardiff. Pe lângă acest succes, rechinii mai au în cont două eşecuri, cu Montpellier, 18-33 şi cu Toulon, 6-17.

Situaţia lor este îngrijorătoare în campionat, unde sunt ameninţaţi cu retrogradarea. Sale este pe ultimul loc, iar salvarea este principalul obiectiv pentru echipa la care evoluează Vadim Cobîlaş.